akcesoria okienne

Otwieracze do naświetli HAUTAU
podgląd

Co trzeba wiedzieć o otwieraczach naświetli?

Nazwą otwieracze naświetli określane są urządzenia do okien uchylnych lub odchylnych, których otwieranie ma być sterowane zdalnie. Użycie określenia „zdalne sterowanie“ nie jest tu przesadą. Uchylanie okna nie stanowi problemu, jeśli okno jest nisko umieszczone. Wystarczy wówczas zastosować klamkę z odpowiednią konfiguracją okuć obwiedniowych, która zależy od gabarytów uchylanego skrzydła. Co jednak zrobić, gdy zachodzi potrzeba otwarcia okna, które umieszczono poza zasięgiem przeciętnego użytkownika? To jest właśnie okazja do zastosowania otwieraczy naświetli, których różnorodne wersje opracowano z myślą o pomaganiu nam w takich sytuacjach. Zapewne niejednokrotnie widzieli Państwo tego typu rozwiązania, pochodzące z bliższej lub dalszej przeszłości.Jeszcze dziś można spotkać w przedwojennych budynkach okna wyposażone w systemy dźwigni i przekładni, służących jako otwieracze naświetli. Przy odrobinie szczęścia, jeśli nie zostały nadszarpnięte zębem czasu lub zamalowane kolejnymi warstwami farby, można podziwiać, jak pięknie systemy te pracują. Z biegiem lat, w wyniku wprowadzania kolejnych innowacji technicznych, powstawały coraz ciekawsze rozwiązania, które oprócz waloru funkcjonalności zyskiwały coraz bardziej na estetyce i wyglądzie. Dzięki tym zaletom i płaskiemu kształtowi nowoczesnych otwieraczy można je dowolnie konfigurować zależnie od potrzeby. Mam tu na myśli okucia naświetli firmy HAUTAU. Firma ta jest producentem okucia naświetli PRIMAT-FL 190, które mamy w naszej ofercie. Pozwala ono na sterowanie uchylaniem skrzydła za pomocą dźwigni, cięgien, mechanizmu korbowego lub też w niektórych przypadkach – napędów elektrycznych. W dziedzinie stolarki otworowej system ten doskonale sprawdza się ze względu na różnorodne zastosowania i możliwość zamontowania praktycznie na każdym oknie, niezależnie od zastosowanej technologii produkcji okien. Mechanizmy te mogą być montowane na oknach drewnianych, aluminiowych i wykonanych z PCV. Płaskie naświetla są ogólnie znane i ich montaż nie sprawia kłopotów. Nie wszyscy jednak wiedzą np., że do napędu dźwigni okien, które są zamontowane we wnęce, można stosować cięgna elastyczne. A co zrobić kiedy okno musi być umieszczone wyżej niż 3m od rączki?

Receptą na to jest przekładnia śrubowa, która pozwala wykonać trudne technicznie zabudowy okien. Zasadniczą częścią przekładni śrubowej jest sztanga korbowa. Połączenie pomiędzy sztangą a przekładnią stanowi przegub krzyżakowy, który pozwala na zgięcie do 45o, co daje sztandze korbowej duże możliwości zastosowań. Dodatkowym walorem jest możliwość płynnej regulacji uchylania okna w zakresie, na jaki pozwalają rozwórki. W wysoko umieszczonych oknach, np. w salach sportowych (umieszczenie w takich obiektach na niedużej wysokości jakichkolwiek urządzeń do sterowania może być kwestionowane ze względu na bezpieczeństwo ćwiczących) można zastosować np. zdejmowaną korbę, za pomocą której otwieramy okna. Polega to na tym, że zakończenie napędu pozostawiamy na wysokości np. 3m, a otwieramy te okna za pomocą przystosowanej do tego przenośnej korbki. Rozwiązanie to ogranicza także otwieranie okien przez osoby nieupoważnione. Przekładnia śrubowa pozwala na silne domknięcie skrzydła, a duży skok gwintu umożliwia szybkie zamykanie i otwieranie. Jest to szczególnie przydatne przy „ciężko“ pracujących otwieraczach naświetli.

Otwieracz naświetli Primat FL190

Otwieracze naświetli służą do uchylania skrzydła w oknach, które są zamontowane w miejscach niedostępnych dla użytkowników – nie mogą być tradycyjnie uchylane i zamykane za pomocą klamki, gdyż znajdują się zazwyczaj zbyt wysoko, aby można do nich dosięgnąć. Sterowanie nimi odbywa się z poziomu podłogi poprzez dźwignię i narożnik transmisyjny lub korbę i przekładnię wrzecionową. Stosuje się je przede wszystkim w obiektach użyteczności publicznej, tj. sale gimnastyczne, szpitale, szkoły, kościoły. W związku z dużym zainteresowaniem tego typu mechanizmami firma Hautau dostrzegła potrzebę udoskonalenia dotychczas stosowanego rozwiązania PRIMAT FL 180 i wprowadziła wersję Primat FL 190

Nowe rozwiązanie charakteryzuje się zwiększoną wytrzymałością – maksymalny ciężar skrzydła wynosi dla wersji FL 190 40kg/m2 przy maksymalnym ciężarze skrzydła do 80 kg. Mechanizm wyposażono dodatkowo w trzeci punkt ryglowania, poprawiający docisk skrzydła do ościeżnicy. Dzięki temu uzyskuje się większą pewność ryglowania i lepszą szczelność okna.

Powierzchnia ślizgowa prowadnika cięgła jest wyprofilowana w kształcie wielowypustu, co powoduje wolniejsze zużywanie się tego elementu. W nowym rozwiązaniu zwiększono zakres uchyłu skrzydła do 190 mm; zwiększony uchył nie ma negatywnego wpływu na pracę dźwigni, która funkcjonuje płynnie i lekko.

W wersji FL 190 dźwignia ma udoskonalony ergonomiczny kształt (uchwyt dostosowany jest do kształtu palców). Godną polecenia nowością jest w tym rozwiązaniu możliwość zastosowania dźwigni, blokowanej zamkiem z wkładką patentową. Dźwignię z blokadą stosuje się wszędzie tam, gdzie niepowołane osoby nie powinny manipulować otwieraczem (np. w przedszkolach i szkołach).

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
32 456-22-00